*archiwum*

ZIMA 2003/04


ISTNIEJEMY

 roczniki strona główna


pierwsza strona wydania ukazała się w poniedziałek, 17 listopada

 druga strona


Gostolin, foto: maciej skawińskiJesień
mikołaj gumiliow,

był Rosjaninem, poetą, mężem Anny Achmatowej, współtwórcą akmeizmu, współzałożycielem Cechu Poetów. Przez stygnącą, złudną rewolucję szedł krótko. W 1921 roku nowy świat wypluł go i zmiażdżył grupę. Mikołaj Gumiliow został uznany za kontrrewolucjonistę, aresztowany i rozstrzelany. (jm)


Noc i noc
natasza goerke

Oriana Fallaci - która kocha zachodnią cywilizację, której symbolem są nowojorskie drapacze chmur, które cudowniejsze są od siedmiu cudów świata razem wziętych - wrześniową tragedię w Nowym Jorku uznała za początek nowej Apokalipsy. Apokalipsy, której nadejście przeczuwała zresztą od dawna.


Kultura wczuwania się
edward w. said

Był Palestyńczykiem i Amerykaninem, filozofem i politykiem, naukowcem i aktywistą działającym na rzecz niepodległości Palestyny i pojednania z Izraelem; uważany za niezłomnego był przekleństwem mocarzy i nadzieją uciskanych. W zeszłym roku otrzymał wraz z izraelskim pianistą i dyrygentem Danielem Barenboim'em nagrodę księcia Asturii za dokonania na polu porozumienia między narodami. Urodził się w 1935 roku w Jerozolimie, dorastał w Egipcie, żył i pracował w USA. Edward Wadi' Said zmarł 24 września, po długiej chorobie, w Nowym Jorku. Niniejszy artykuł ukazał się kilka tygodni przed jego śmiercią w Le Monde Diplomatique. Czytając dzisiaj ten tekst, trudno jest się oprzeć wrażeniu, że napisał go świadomie jako swoje ostatnie posłannictwo do wszystkich ludzi tego świata. (ak)


Oda wbrew codzienności
jędrzej morawiecki

Rozmrażam rury, obkładam wypaczone, klejone taśmą okna. Wchodzę na zajęcia obłażąc mineralną wełną z przeceny. Zwlekam z badaniami. Wbity w zwyczajność patrzę na jubileuszową historię uniwersytetu. Uczelni, której historia ciągle powstaje, układana z drobnych elementów, małych życiorysów. Z banału codzienności i patosu rocznic.

***

Wizja lokalna
jolanta krysowata

"- Adam... Adam! Adaaam!!! - najpierw cichy i zdławiony, potem potępieńczy krzyk, w końcu wycie. Magnetofon włączyłam jeszcze w pierwszych drzwiach. Czy z tej odleglości dobrze słychać? Czy się nagrywa? Czy krzyk nie deformuje dźwięku? Bezradnie obserwuję, jak brakuje skali w potencjometrze"

***

Mezopotamia
arundhati roy

Walczący w Iraku amerykańscy i brytyjscy żołnierze są prawdopodobnie też nieświadomi tego, że ich własne rządy wspierały Saddam'a Hussein'a zarówno politycznie jak i finansowo przez cały okres jego najgorszych ekscesów.

***

Upiorny sen Ameryki
paul krugman

Od milionera do miliardera: uwolnieni od ideałów równości, bogacze w USA stają sie coraz bardziej zamożni. Roczne dochody szefów stu najwięk- szych firm amerykańskich wzrosły w ciągu ostatnich trzydziestu lat prawie trzydziestokrotnie. Klasa średnia zanika. Paul Krugman jest umiarkowanym socjaldemokratą i przedstawicielem tzw. głównego nurtu (mainstream), ostro krytykuje asocjalną i agresywną politykę ultraprawicowego rządu Bush'a. Krugman, jeden z najbardziej renomowanych ekonomistów w USA, często atakuje w swych publikacjach także lewicę spoza kręgów amerykań- skiej Partii Demokratycznej oraz ruch antyglobalizacyjny. (ak)

pierwsza strona wydania ukazała się w poniedziałek, 17 listopada

 druga strona


w ę d r o w i e c  ©  d z i e n n i k a r z e  w ę d r o w n i

---hamburg---poznań---warszawa---wrocław---