*archiwum*

ZIMA 2004      


 roczniki  strona główna


wydanie ukazało się w środę, 22 grudnia

r
y
c
i
n
a

*

z
u
z
a
n
n
a

m
o
r
a
w
i
e
c
k
a


Jesteś tutaj
jędrzej morawiecki, tekst 
marek arcimowicz, zdjęcia 

"Wigilia. Załoga szukuje potrawy, znika w kłębach wrzątku, snuje opowieści. Jadalnia błyska światłem. Ci, którzy weszli na pokład na stałe siedzą złączeni z tymi, co ciągle tu zachodzą, z tymi, co przepływają przez "Samotnię" i lecą znów w dół. A potem wracają, by nie zagubić się podczas nizinnej gonitwy. Wdrapują się by poczuć dom"


***

Świat nie runie
joanna morawiecka

Jak mówi się u nas na wsi - "mój" akurat wyjechał. Jestem sama, w domu zimno, muszę więc zabrać się za rąbanie drewna i rozpalanie w kominku. Kiedy za szybą już tańczy miłe ciepło, z herbatą w dłoni staram się sobie przypomnieć, co ja w zasadzie wiem o tradycji.


***

Wyprzedzając rzeczywistość
jean-christophe rufin

Po 11 września można było stwierdzić, że ci uznawani za mało poważnych powieściopisarze jako pierwsi postawili zdumiewające hipotezy, które później potwierdziła sama rzeczywistość. Chociażby w powieści "Dekret" Tom Clancy już w roku 1996, a więc na pięć lat przed 11 września, pozwolił rozbić się nad Kapitolem Boeingowi 747. Wraz z prezydentem, tak scenariusz, zginęli wszyscy przedstawiciele rządu USA, i tylko Jack Ryan, pozostały przy życiu wiceprezydent, walczy samotnie i zawzięcie przeciw szatańskiemu ajatollahowi Daryaei, który planuje zgładzenie mieszkańców wielkich amerykańskich miast akurat poprzez atak wirusowy.


***

Taniec
jan janusz morawiecki

- REPORTAŻ RADIOWY


***

Etologia Słowian
zuzanna morawiecka


Żółte Volvo
jolanta krysowata, tekst 
zuzanna morawiecka, ryciny 

Nie ma większego trzeszczenia – pomyślałam, gdy ciężarówce udało się ruszyć. Do tego to wszechtelepanie. Części, cząsteczek, blach, blaszek, śrubek, nakrętek, uszczelek, klamek, gałek, pokręteł, dźwigni, butelek za siedzeniem kierowcy, zegarka na jego ręce i kości pod bladą skórą. Nie szczękały tylko jego zęby, bo ich nie miał. Ale ja je miałam, czego w tej chwili po raz pierwszy w życiu (nie licząc kilku wizyt u dentysty) żałowałam bardziej niż „grzechu brzydkich wyrazów” przy pierwszej spowiedzi. (1985)


***

Szkic o godności
jędrzej morawiecki

Dwutakt pojony rozpuszczalnikiem pachnie jak dziki łopian - ciężko, sucho, obco. Bardzo długo. Wrasta w bruk, chwyta się podeszw, skacze przed oczami ekstrakcyjnym płatem. Wgryza się w głowę, trzaska po skroniach, huczy: tam pojechał, tędy, dalej w prawo, ślad za samochodem ciągnie się przez dzielnicę, jak ropiejący łopianowy ogon


***

Lwów
anna dorota morawiecka

"Dlaczego wy, cudzoziemcy, ekscytujecie się naszą nędzą? Idźcie tam, gdzie udało się na wasz użytek odmalować fasady. Patrzcie na te kobiety, które założyły wysokie obcasy i ufryzowały włosy - u nas takie też są. Czemu mnie rysujesz kiedy pcham ten przeklęty wózek? Potem przy wytwornym drinku będziecie się litować nad naszą biedą i powiecie: całe szczęście, że to Europa, a nie Ukraina."


***

Na Bliskim Wschodzie bez zmian
michał skawiński

Proces pokojowy w zasadzie nie porusza się do przodu. Winne temu są nie tylko kolejne akty terroru i równie bezwzględne odpowiedzi z drugiej strony. Chodzi przede wszystkim o wzajemne niezrozumienie, uprzedzenia i zapiekłą nienawiść. I nawet śmierć znienawidzonego przez Izraelczyków Arafata nie przybliżyła w widoczny sposób upragnionego przez obie strony pokoju.


***

Pogrzeb Arafata
fotoreportaż macieja skawińskiego
wydanie ukazało się w środę, 22 grudnia


w ę d r o w i e c  ©  d z i e n n i k a r z e  w ę d r o w n i

---hamburg---poznań---warszawa---wrocław---