*archiwum*

ZIMA 2003/04


 

 roczniki strona główna


druga strona wydania ukazała się w niedzielę, 1 lutego

 pierwsza strona


ZONA: sekta Wissarionowców


foto, filip łepkowicz


Świat prostszy, prawdziwszy, bardziej namacalny. Zona pełna pragnień, utopii, odwagi odrzucenia tego co na zewnątrz. Historie wypaczeń i heroizmu wiary. Świat czystszy, ale bolesny, obcy. Świat, który odrzucisz, przyjmiesz, zwątpisz, zrozumiesz - wszystko to, by na końcu pojąć, żeś dla zony obcy, że zona nigdy Cię do końca nie przyjmie. (jm)


wyjazd I
- strach i fascynacja

wyjazd II
- wypaczenia

wyjazd III
- tęsknota nienasycona


opracowanie naukowe
- jak paraapostoł Wadim Riedkin kreuje Chrystusa-milicjantaSkrawki bólu
jędrzej morawiecki, tekst
maciej skawiński, foto

Nie sposób zrozumieć Rosji bez pociągów, bazarów, ulic wypełnionych piosenką afgańską, czeczeńską, bez frontowych ballad, wywrzaskiwanych wojennych obrazów, bez pieśni z żołnierskich festiwali, bez disco i popu o ciemności, o samotności w ataku. Bez grupy kombat, tandetnych syntezatorów i Wysockiego, stających ramię w ramię, złączonych bólem wojny.


Przypadek w restauracji
władimir wysocki

W restauracji, tu i tam:
"Trzy niedźwiedzie, "Martwy witeź",
ozdobniki czterech ścian.
A za stołem tkwi samotnie
nasz kapitan.
- Wolne może? - zapytałem.
- Proszę usiąść.
...Zapal pan.
- "Kazbek"? Palę, lecz nie to.
- Nic tam. Wypij. Dawaj szkło.
...Wódkę niosą. Pij! Obowiązkowo.
Zdrowy bądź!
- A będę! Daję słowo.  
--->


Akwedukty pamięci
anna dorota morawiecka

Cywilizacja dążąca do fragmentaryzacji, dzielenia całości na osobno istniejące niezależne od siebie części, które mieszać można w dowolnych zmiennych konfigura-
cjach, to cywilizacja umierająca. Sztuka pozostaje wątkiem wiążącym. Dlatego warta jest ocalenia. Sztuka staje się jednak nieczytelna. Odbiorca nie rozumie systemu znaków. Brak wspólnego kodu porozumienia.

***

Reporter zostaje żołnierzem
egon erwin kisch

Kisch chciał być wszystkim naraz: komunistą, mieszczaninem, Żydem, Czechem, Niemcem, internacjonalistą, światowcem. W 1921 roku zamieszkał w Berlinie, gdzie do roku 1933 miał też stałe zameldowanie. Rankiem, po pożarze w Reichstagu, został w Berlinie aresztowany i wydalony do Pragi, jego książki zostały przez nazistów oficjalnie spalone. Pierwsze lata emigracji spędził w Pradze, Paryżu i w krajach Beneluxu, z przerwami na polityczne akcje w Anglii i Australii oraz w Hiszpanii, gdzie toczyła się wojna domowa (1937/38). W roku 1940 udało mu się uciec przez Nowy Jork do Meksyku. W 1946 powrócił do Pragi, gdzie dwa lata później umarł. (Muzeum Żydowskie w Wiedniu)

***

Nowe piramidy
jan sebastian rabie

Dorobek  Jana  Sebastiana Rabiego (1920-2002) postrzegany jest jako jedno z ważniejszych wydarzeń w literaturze Afryki Południowej. Najznaczniejsze dzieło Rabiego - tomik dwudziestu jeden krótkich opowiadań "Een-en-twintig" (1956) było zwiastunem całego Ruchu Lat Sześćdziesią-
tych. Opowiadanie "Nowe Piramidy" dotyczy jednej z najciemniejszych kart w historii Europy, a jego unikalność polega na świeżym i celnym ujęciu problemu w prostych, uczciwych słowach - przez obserwatora spoza naszego kontynentu. (zm)

***

Za całe życie
artur kumaszyński

foto, pryw.

... miłość, ból, faszyzm,   łzy, troska, wojna, rozstanie, duma, tęsknota, śmierć, młodość, śmiech, wiosna, bieda, ojczyzna, grób, nienawiść, ogień, samotność, matka, radość,   sen, wojsko, powrót, zagłada, podróż, niebo,   słowa, noc,      czas, dzieci,   pies, mord, rozmowa, bóg, dezercja, wolność, kara, zwycięstwo, listy, siostra, chmury, chłód, brat, wiatr ...

druga strona wydania ukazała się w niedzielę, 1 lutego

 pierwsza strona


w ę d r o w i e c  ©  d z i e n n i k a r z e  w ę d r o w n i

---hamburg---poznań---warszawa---wrocław---