*archiwum*

ZIMA 2005      


 roczniki  strona główna


wydanie ukazało się 25 grudnia 2005 roku

Anioł dla pani M.
anna dorota morawiecka

W środku ktoś był. Jakaś kobieta dramatycznie oparta na klęczniku. Weszłam. Zapalono świece. Spod ściany ruszył bezdomny. Zadzwoniły dzwony.
Dotknął mojego ramienia. Nabrał się, że mam kasę. Żal mi się zrobiło tej, która tak gorliwie się modli. Usiadłam pełna współczucia obok. Usłyszałam głośne, spokojne chrapanie.

***

Historia rękopisu
j. robert lennon, tekst
zuzanna morawiecka, rysunki

Odzyskawszy trzeźwość poeta zdał sobie sprawę, że rękopis znajduje się nadal w samochodzie i poprosił policję o jego zwrot. Policja jednakże stwierdziła, że zawartość samochodu już do niego nie należy i odmówiła. Odmowa ta poskutkowała przewlekłą batalią prawną, podczas której nasz ukochany poeta zmarł pozostawiając los rękopisu niepewny.

***

Co łączy teatr grecki
z rock'n'rollem

justyna teodorczyk, tekst
maciej skawiński, zdjęcia

W antycznej Grecji widzowie teatru „myśleli i czuli organami wewnętrznymi”. Podobnie badacze piszą o percepcji rocka. Otóż rock wydobywa się z „głębin biologicznej istoty wykonawcy i do tychże głębin sięga u odbiorcy”. Jest muzyką kreowaną i odbieraną na poziomie bebechów. Odbiór przekazu rockowego na koncercie ma charakter cielesny.

***

Kropki
zuzanna morawiecka

***


w 40. rocznicę napisania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich

Metry Kruciny
jędrzej morawiecki, tekst
filip łepkowicz, zdjęcia

Ksiądz Jan stanął na ambonie za biskupem Kominkiem. Był za nim, kiedy arcybiskup powiedział: “Kto zwalcza pojednanie narodu polskiego z narodem niemieckim - uderza w twarz polską rację stanu”. Tych zdań nie było we wcześniej przygotowanym tekście. Powiedział to spontanicznie, mocno. I wtedy rozległa się po raz pierwszy w Polsce burza aplauzu. Kominek do księdza Jana: “Co się stało? Błąd jakiś popełniłem?”.
Krucina: “Przecież Ksiądz Arcybiskup słyszy - to echo”.

***

Ludzie których spotkałem
Kabul 2004

maciej skawiński, zdjęcia

Wędrując ulicami Kabulu poznawałem jego mieszkańców. Wielu zaprosiło mnie na herbatę, z niektórymi zamieniłem tylko parę zdań, a z innymi nie mogłem wcale porozmawiać, pomimo że znali po kilka języków: urdu, pasztu, farsi... Wszyscy byli otwarci i ciekawi wędrowca. W kraju, w którym czas zatrzymał się wiek temu i płynie zupełnie innym rytmem, przyjaźnie nawiązuje się niezwykle łatwo.


zima w gostolinie, zdjęcie maciej skawiński
prostych ścieżek

dobrych wyborów

życzliwych ludzi w drodze
***

Dwieście torebek herbaty
katarzyna górniak - zwycięzczyni V turnieju reportażu
zuzanna morawiecka, rysunki

Kiedy jedna pielęgniarka karmi pacjentów, druga przygotowuje leki, które trzeba zaaplikować tym, którzy odmawiają ich przyjęcia. Potem trzeba zmienić sparaliżowanym tzw. pampersy. Kiedy zaczyna się obchód, pielęgniarka ma czas na zjedzenie własnego śniadania. Po śniadaniu musi zająć się zleceniami godzinowymi, zastrzykami, kroplówkami i inhalacjami. Tak wygląda plan dnia pielęgniarki. Gdyby wykreślić z niego ludzi.

***

Czas tandety
jan janusz morawiecki

-REPORTAŻ RADIOWY

Reportaż "Czas tandety" jest zapisem rozmowy pracowników Polskiego Radia Wrocław. Audycja została nieprzychylnie przyjęta zarówno przez środowiska kombatanckie, jak i ludzi dawnego establishmentu.
Wspomnienie o stanie wojennym u każdego z nas zapisało się inaczej: jedni pamiętają strach, przezwyciężanie różnych trudności, chęć walki z komuną i wszystkim co komunistyczne, a inni wytarli to co złe ze swej świadomości. Do wspomnień podchodzą z humorem i często sytuacje ciężkie przedstawiają w sposób anegdotyczny. Pozostało im wspomnienie o paradoksach tych czasów.

***

jan van riebeeck
Dzienniki Służbowe
pierwszego komandora stacji zaopatrzeniowej Zjednoczonej Kompanii Wschodnioindyjskiej
na Przylądku Dobrej Nadziei

część druga

Instrukcje, przygotowania i powrót z nieudanej wyprawy w kierunku brukowanego złotem miasta Monomotapy i w poszukiwaniu żyjącego w kamiennych domach białawoskórnego i prostowłosego plemienia Namana lub Namaqua.

listy i komunikaty

WYNIKI KONKURSU

wydanie ukazało się 25 grudnia 2005 roku


w ę d r o w i e c  ©  d z i e n n i k a r z e  w ę d r o w n i

---hamburg---poznań---warszawa---wrocław---