*archiwum*

LATO 2004


 

 roczniki strona główna


druga strona wydania ukazała się w sobotę, 21 sierpnia

 pierwsza strona

Benedykt odwrócony
filip łepkowicz, zdjęcia 
jędrzej morawiecki, tekst

Jak zabiłem, miałem syna trzyletniego, byłem żonaty, pracowałem w hucie. Żona robiła w domu handlowym "Emilia", największym w Warszawie. Syna zobaczyłem, jak miał czternasty rok życia. Dostałem przepustkę. Ujrzałem go na klatce schodowej, akurat schodził. Serce mu podpowiedziało czy co, spojrzałem na niego, on mi powiedział: <<tatuś>>. To do końca życia będę pamiętać. Jestem z nim w kontakcie. Ale to straszne było wspomnienie, nie ma jak opowiadać".


***

Najważniejszy jest człowiek
magda skawińska
jędrzej morawiecki

- REPORTAŻ RADIOWY

- UWAGA - z powodu ograniczonej ilości miejsca na serwerze jesteśmy w stanie prezentować w -wędrowcu- jedynie fragmenty audycji archiwalnych.
Zainteresowanych całością prosimy o kontakt mejlowy.

Mieszczuchom kojarzą się z bandą nierobów, nieudaczników, pijaków: mieszkańcy byłych PGR-ów, zostawieni sami sobie na początku lat 90-tych. Jacy są naprawdę? W 21 rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich odwiedziliśmy popegeerowskie wsie koło Szczecinka. Był rok 2001; pełną parą toczyła się akurat kampania wyborcza do parlamentu. Przypomnijmy.


***

Sen o życiu prawdziwym
artur kumaszyński

«Czy myślisz, że wśród lemingów są takie, które dostrzegają, albo chociażby przeczuwają katastrofalny finał ślepego biegu? A jeśli tak, to czy próbują skłonić ruchomą masę do zatrzymania się, do zmiany kierunku? No i w jaki sposób próbują je wyrwać z lunatycznego snu?»


***

Anonimowy obywatel
w. h. auden

(Do JS/07/M/376
Ten Marmurowy Pomnik
Wzniosło Państwo na jego cześć)


***

Ssawa
filip łepkowicz 
jędrzej morawiecki

foto, filip łepkowicz


Brakuje sił. Na to by protestować. Na to by oderwać etykietę miłośnika małości, antyglobalisty, lewaka. By odrzucić stygmat ideologii, zacząć bronić ginący świat - w sposób czysty i bezpośredni.


foto, filip łepkowicz

Odpust
joanna morawiecka 
filip łepkowicz 
maciej skawiński

Ponad jarmarcznym gwarem dobiega nas proboszczowy głos znad ambony. Panowie w białych koszulach pod świątynnym płotem pobożnie trzymają butelki, wikary z tacą głaszcze jasne główki dziatek.


***

Słońce
anna dorota morawiecka

Moja mama kochała słońce. Zawsze przechodziła na słoneczną stronę ulicy i jak słonecznik podnosiła twarz w kierunku światła. Bała się kotów, chociaż podobnie jak one przesuwała się razem ze smugą światła i potrafiła całymi godzinami wygrzewać kark na słońcu.


***

Susza
jan sebastian rabie

- Dlaczego zawsze mówisz o mojej czarnej skórze?, – pyta.
- Jesteś przeklęty – mówi biały. – Dawno temu mój Bóg przeklął cię ciemnością.
- Twój Bóg jest biały – broni się zdenerwowany czarny – Twój Bóg kłamie! Słońce mnie kocha i boję się nocy!


***

Porażka intelektu
horst-eberhard richter

Istnieją przesłanki by sądzić, że obok Hiroszimy również 36 000 zmagazynowanych głowic atomowych jak i ledwie przerwany łańcuch wojen pozostawiły w ludziach nieprzetrawiony niepokój, który tylko chwilowo przesłonięty został triumfami dobrej woli przy końcu zimnej wojny czy też przezwyciężeniem apartheidu w Południowej Afryce.

druga strona wydania ukazała się w sobotę, 21 sierpna

 pierwsza strona


w ę d r o w i e c  ©  d z i e n n i k a r z e  w ę d r o w n i

---hamburg---poznań---warszawa---wrocław---